Finka, jež Estoncům pere dějiny – rozhovor se Sofi Oksanen

Sofi Oksanenová se nepohodlně šťárá v estonské minulosti. Mluví o stálém ruském vlivu a píše o tamních ženách znásilňovaných vojáky a později pasáky.

BRUSEL Dějiny Estonska byste určitě dobrovolně nečetli. Finka Sofi Oksanenová vás k tomu však strhne. Její Očista se čte jako detektivka, místy velmi brutální a tragická. „Přitom je to velmi populární vánoční dárek,“ říká autorka, bojující za zákaz komunistických symbolů, v rozhovoru pro MF DNES.

V Očistě je strašlivá pasáž, kvůli které tu knížku nemůžu darovat jako dárek. Vy ano?

Záleží na tom, kdo to čte. Ve Finsku už je to třetí rok jedna z nejprodávanějších knih před Vánocemi.

Jak se na vaši knížku, v níž Rusové znásilňují, dívají v Rusku?

Nemusíme chodit do Ruska, stačí se podívat na menšiny v Estonsku. Část lidí se považuje za Estonce a Estonsko berou za svůj domov. Pak jsou ti, kteří mluví oběma jazyky. A pak je skupina těch, kdo odmítají estonské občanství a jít do armády, i do té ruské.

Proč se neodstěhují do Ruska?

Nechtějí. Pak jsou také ti, kdo se dívají na ruské zprávy plné propagandy. Ale protože jsou ruská média silná a bohatá, mají zábavnější zábavní pořady než chudá estonská televize, a tak mnozí, pochopitelně, sledují ruskou televizi. Nebo si vezměte dětské knížky. Jsou velice rozdílné, ale děti si vybírají ty přitažlivější. No a ruské dětské knížky jsou barevnější.
Nadvláda Ruska tedy trvá. Část lidí se velmi ochotně nechává Rusy ovlivňovat. To pro Estonsko není dobré.

Celý článok si môžete prečítať na odeon-knihy.czFinka, jež Estoncům pere dějiny – rozhovor se Sofi Oksanen (MF Dnes, 28.12. 2010)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *