Emmi Itäranta, autorka sci-fi dystópie Strážkyně pramene, príde do Prahy

Voda je ze všech živlů nejproměnlivější. Nebojí se shořet v ohni ani se vypařit do nebe, nezdráhá se v podobě deště roztříštit se o ostré skály nebo se vsáknout do tmavého rubáše hlíny. Stojí mimo všechny začátky a konce.

strazkyne pramenePri príležitosti Noci literatúry a veľtrhu Svet knihy Praha navštívi Českú republiku fínska autorka Emmi Itäranta, ktorej románový debut Strážkyně pramene nadchol už desiatky tisíc čitateľov po celom svete a zbiera jednu prestížnu cenu za druhou.

Strážkyně pramene (česky vyšla kniha v preklade Michala Šveca minulý rok v nakladateľstve Plus) je poeticky ladená dystópia odohrávajúca sa v postapokalyptickom svete budúcnosti, kde sa voda stala najcennejšie surovinou. Mladé dievča Noria žije v malej dedine na území niekdajšieho Fínska a po otcovi sa má stať čajovú majsterkou a strážiť skrytý prameň. Vďaka čriepkom bývalej civilizácie, ktoré nachádza na blízkom smetisku, postupne odhaľuje zatajovanú minulosť. Vojenská diktatúra medzitým prituhuje a svet sa utápa v beznádeji.

Autorka písala román zároveň fínsky a anglicky. Pod názvom Memory of Water vyšiel vo Veľkej Británii aj v USA, kde zaznamenal ohromný úspech. Kniha doteraz vyšla (alebo v blízkej dobe vyjde) v 18 jazykoch. Získala cenu nakladateľstva Teos pre najlepší sci-fi / fantasy titul, fínsku literárnu cenu Aleksis Kiviho a Kaleviho Jänttiho a dostala sa do najužších nominácií okrem iného aj na Cenu A. C. Clarka, Jamese Tiptreeho Jr., Philipa K. Dicka a Golden Tentacle. Emmi Itäranta žije v súčasnosti v anglickom Canterbury a pracuje na ďalšej knihe.

Autorku máte možnosť stretnúť v Prahe hneď na troch miestach.

 • 13. 5. NOC LITERATURY, Dejvice
  19:00 Klub Carbon (Technická 3) – stretnutie s autorkou, čítanie z knihy
  20:00 Národní technická knihovna (Technická 6) – spoločná autogramiáda severských autorov
  18:00–23:00 Klub Carbon (Technická 3) – Jana Stryková číta z románu Strážkyně pramene
 • 15. 5. VELETRH SVĚT KNIHY, Výstaviště Holešovice
  15:00 Sál Albatros Media (P 208) – moderovaná beseda s autorkou, autogramiáda
 • 15. 5. SEVERSKÝ LITERÁRNÍ VEČER, Literární kavárna Řetězová (Řetězová 10)
  19:00 Beseda s Emmi Itärantou a norskou spisovateľkou Merethe Lindstrømovou

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *